Valg 2013:

Ønsker debatt om psykisk helse i valgkampen

Både Psykologforeningens president, Tor Levin Hofgaard, og sjefredaktør Bjørnar Olsen i foreningens tidsskrift etterlyser 8. august politisk vilje til å gjøre vårt største folkehelseproblem til valgkamptema.

"Skal vi dømme etter de politiske debattene hittil, er inntrykket at helseutfordringene våre handler om kreft, køer og kapasitet. Det er feil. Det helt store utfordringen er psykisk helseproblemer. Får du psykiske helseplager kan du ha begrunnet frykt for at det ikke blir oppdaget i tide, og dermed heller ikke riktig behandlet, eller prioritert," skriver Hofgaard i Aftenposten 8. august.

Gå til debattinnlegget: Den viktigste helsedebatten

I Dagbladet karakteriserer Bjørnar Olsen den politiske tausheten om psykisk helse i valgkampen som "uforståelig".

"Forstår ikke politikerne hvilken betydning psykisk helse har for befolkningens livskvalitet? Klarer de ikke å lese helseøkonomiske nøkkeltall?", spør han retorisk.

Gå til kronikken: En gåte ingen vil løse

Developed by Aplia and ABC Data - Powered by eZ Publish - Om informasjonskapsler

Dette nettstedet bruker informasjonskapsler. Les mer om informasjonskapsler her. Ikke vis denne meldingen igjen.